הידעת?

What sounds do stars make?

טקסט בעברית קלה לרמת מתקדמים (Advanced)

אילו צלילים כוכבים משמיעים?

אולי שמעתם על החללית וויג׳ר – החללית שNASA שלחה לחלל לפני יותר מ-30 שנה, ומאז היא שטה בגלקסיה. החללית וויג׳ר הקליטה גלים אלקטרומגנטיים שנפלטים מכוכבים. בחלל כמובן אי אפשר לשמוע כלום – מפני שבשביל לשמוע צריך אוויר. אבל מדענים יכולים לקחת את ההקלטות האלה ו״לתרגם״ אותן לצלילים שאנחנו יכולים לשמוע. אז איך זה נשמע?
מצד אחד זה בטח לא נשמע כמו מוזיקה. בשביל מוזיקה צריך סדר, היגיון, קצב או הרמוניה. הצלילים שהכוכבים משמיעים הם כאוטיים מאוד, ולכן הם נשמעים יותר כמו אפקט דיסטורשן. אבל מצד שני הצלילים האלה הם כן ייחודיים – כלומר, לכל כוכב יש את הצליל שלו, כמו ״טביעת אצבע״ של גלים אלקטרומגנטיים. יש כוכבים שנשמעים כמו הרבה מאוד ״קליקים״ וצפצופים, יש כוכבים שנשמעים כמו הצלילים שעושה הרוח, ויש כוכבים שנשמעים כמו המהום. אבל יש כוכב אחד שמשמיע צליל מעצבן ומפחיד במיוחד – כוכב שבתאי.
כוכב שבתאי, סטורן באנגלית, משמיע צליל שמזכיר להרבה אנשים סרטי אימה. רוב האנשים ששומעים את הצליל הזה מתארים אותו כ״צעקה של הכוכב״ או כמו ״הצליל שבטח יש בגיהנום״. אבל מה בעצם קשה בצליל הזה? למה הוא מפחיד אותנו? כנראה שהסיבה לכך היא דווקא אנחנו – ולא הוא. האוזן של בני האדם בנוייה כך שיש צלילים שמעצבנים אותה יותר – בעיקר צלילים שדומים לצעקות ולצרחות. אלה צלילים שמפעילים אצלנו את אינסטינקט ה״הילחם או ברח״. הצליל שמשמיע כוכב שבתאי הוא צליל כזה – אבל בגלל שהוא גם לא נשמע כמו קול של אדם הוא אפילו עוד יותר מעצבן – כי הוא גם מוזר לנו מאוד.

רוצים לשמוע את שבתאי? בבקשה:

Vocabulary & Excercise

?What is HaYadata

HaYadata? – “Oh, did you know?” – is a fun facts section in easy Hebrew for Hebrew students. The texts are original texts by the teachers of Ulpan Bayit, so please don’t copy them without our permission. At the end of the text you can find a recording of the text by one of our Ulpan teachers, a useful vocabulary list and a memory game with the new words. Enjoy

Open chat
Shalom!
Shalom!
How can we help you?