הידעת?

The strange story of the banana

טקסט בעברית קלה לרמת הביניים (Intermediates)

הסיפור המוזר של הבננה

הבננה היא פרי מוזר. לדוגמא: אנחנו חושבים שהבננה גדלה על עץ, אבל לפי הבוטניקאים הבננה היא עשב – פשוט עשב גדול מאוד. פירות הבננה גדלים בקבוצות צפופות שהחקלאים קוראים להן כפות (כמו כפות ידיים), וכל בננה היא אצבע.
 
אנשים היו אוכלים בננות בארצות חמות כבר בתקופה הפרה היסטורית, אבל בבננות של פעם היו זרעים גדולים ורבים, ולכן אי אפשר היה לאכול אותן כמעט. בגלל שינויים גנטיים שעשו חקלאים, בבננות של היום אין זרעים בכלל. מצד אחד זה דבר טוב, כי קל ונוח לאכול אותן, אבל מצד שני אם אין זרעים – אי אפשר לזרוע את הבננות, או לשים את הבננות באדמה כדי שיגדל עץ בננות חדש. אז מה עושים החקלאים? הם פשוט לוקחים חלק מעץ בננות ושמים אותו באדמה. 
 
הבעיה בשיטה זו היא שהרבה מאוד מעצי הבננות בעולם זהים גנטית. הבננות לא יכולות לעבור אבולוציה ולהתפתח. זה אומר שאם למשל מחלה חדשה מתחילה לפגוע בבננות, כל הבננות בעולם עלולות להיפגע ולמות. זה קרה כבר בשנות ה-40 של המאה ה-20. כמעט כל עצי הבננה במרכז אמריקה מתו מאותה מחלה. זאת הסיבה שמדענים מנסים היום ליצור סוגים חדשים של בננות. הם משתמשים בבננות בר ובהנדסה גנטית כדי לשנות את הבננות שלנו ו״להמציא״ בננות חדשות.    

Vocabulary & Excercise

?What is HaYadata

HaYadata? – “Oh, did you know?” – is a fun facts section in easy Hebrew for Hebrew students. The texts are original texts by the teachers of Ulpan Bayit, so please don’t copy them without our permission. At the end of the text you can find a recording of the text by one of our Ulpan teachers, a useful vocabulary list and a memory game with the new words. Enjoy

Open chat
Shalom!
Shalom!
How can we help you?