הידעת?

Sports in Ancient Greece

טקסט בעברית קלה לרמת מתקדמים (Advanced)

איך היוונים העתיקים היו מתאמנים?

היוונים העתיקים ידעו ואהבו להתאמן. לפי ציורים שארכיאולוגים מצאו על כדים ולפי התיאורים של ההיסטוריונים, היו ליוונים העתיקים מספר סוגי ספורט שהם אהבו מאוד, למשל: איגרוף, ריצה, זריקת דיסק, קפיצה למרחק ועוד. אבל הספורט הפופולרי ביותר ביוון היה היאבקות. המילה היאבקות באה בעברית מהמילה אבק (dust), ובאמת המתאבקים היוונים היו מתאבקים על רצפה מכוסה בחול: בזמן הקרבות היה החול עף כמו אבק.
 
הם היו משתמשים בכלים ובטכניקות שאנחנו מכירים גם היום: היו להם למשל שקי אגרוף (שקים מלאים בחול או דגנים במשקל של בן אדם), כפפות אגרוף ואפילו קסדות. בנוסף ידוע שמתאבקים יוונים היו מרימים משקולות או אבנים כבדות כדי לחזק את גופם. היוונים גם הבינו מאוד באנטומיה. אם מסתכלים על הכפפות שהיו למתאבקים היוונים רואים שהן לא שונות מהכפפות שיש לספורטאי MMA מודרניים, כפפות שמונעות מהיד להישבר. גם היוונים, כמו הרבה אנשים היום, אהבו לשמוע מוזיקה בזמן האימון ובזמן התחרויות.
 
הרבה מענפי הספורט שהיו ליוונים היו קשורים למלחמה: היאבקות, זריקת דיסק, ריצה וקפיצה הן יכולות שכל לוחם טוב צריך. בנוסף היוונים גם אהבו לשחות ולשחק בכדור – אבל לפי מה שאנחנו יודעים לא היו תחרויות שחייה או משחקי כדור תחרותיים. היוונים, אשר חיו בין איים רבים, חשבו כנראה ששחייה היא פעולה בסיסית כמו הליכה, ולכן לא צריך תחרות בשבילה. היוונים גם האמינו שבתחרות יש מנצח אחד – ורק אחד – ולכן לא היה טעם בתחרויות כדור.
Share on facebook
Share on twitter

Vocabulary & Excercise

?What is HaYadata

HaYadata? – “Oh, did you know?” – is a fun facts section in easy Hebrew for Hebrew students. The texts are original texts by the teachers of Ulpan Bayit, so please don’t copy them without our permission. At the end of the text you can find a recording of the text by one of our Ulpan teachers, a useful vocabulary list and a memory game with the new words. Enjoy